2002 yılından beri TÇMB’nin “BETONART” markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 17’incisi, 17-27 Temmuz 2018 tarihleri arasında Kayseri’de, Abdullah Gül Üniversitesi ev sahipliğinde Çimsa Kayseri Çimento’nun ana desteğiyle gerçekleşecek.

Küratörlüğünü Deniz Aslan’ın, moderatörlüğünü Hakan Tüzün Şengün, Melike Altınışık, Gürkan Okta, Birge Yıldırım ve Tomris Akın’ın yapacağı BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun bu yılki teması, “Beton Olmak, Morfogenetik Bir Yaklaşım.”

Küratör Deniz Aslan temayı şu şekilde açıklıyor;

“Doğa davranışlarının taklit edilmeksizin izlenmesi, mimari yapısal çevrenin ortaya çıkışının kaotikliğini açıklar niteliktedir. Bu noktada heykelsi yapılarla katı olanı kırarak, geleneksel kodların sürekliliği ihtimallerini çeşitlendirmek içgüdüsel parametreleri çoğaltmaktadır. Yapıların ve yapılı çevrenin morfogenetik kodlarının arayışı; tarihsel uzam ve sürekliliği bir miras edinerek parçalardan uyumlu bir şekilde tümevarımı içgüdüsel verilerle sağlamaktadır.

Kökensel kodların benzersizliği ile sayısız katmanın buluştuğu ve evrimsel değişimin okunabildiği bir uzay esneyip genişleyebilir. Zamanın herkes ve her şey için eşit akmadığını açıklayan Einstein’ın görelilik kuramıyla da ilişkilendirerek uzay ve zamanın bükülmesine atıfta bulunabileceğimiz, esnek bir yumuşakçanın içine gömülü olduğumuzun kanıtı gibidir her şey. Güneş etrafındaki uzayı büker ve dünya da onun etrafında, gizemli bir güç tarafından çekildiği için değil, eğilen bir uzayda bir doğru üzerinde hızla yol aldığı için döner.

Morfogenesis süreç temelli bir yaklaşımdır. Geleneksel anlamdaki ‘’biçim işlevi izler’’ söyleminin tam tersi ’biçim süreci izler’’ söylemi kullanılmaktadır. Bu anlamda morfogenesiste biçimin nihai bir sonuç olmaktan ziyade dinamik bir sürecin değişken ürünü olduğu belirtilebilir. Mimari biçim ve doğa ortak bir sürecin unsurları olacaklardır.

Morfogenesis’e göre bu değişken süreç içerisinde bir şey bir biçim kazandığı anda yeni bir biçime doğru başkalaşmaya başlar.

Bu noktada biçimin metamorfoza uğrayıp, ne şekilde transform olduğu ve çevresine göre performansının nasıl başkalaştığı sorusu doğmaktadır. Morfogenesis bu soruya cevap arayan alanlardan biridir.

Morfogenesis, tahmin edilebilir bir evren modelinin aksine göreliliği ve olasılıkları göz önünde bulunduran kuantum mekaniğine uygun bir yaklaşım olarak görünür.”

10 gün sürecek Yaz Okulu’nda, Kayseri’nin mimarlık örneklerini görmek amacıyla düzenlenecek olan gezide kentin en tarihi semtlerinden Talas, Kayseri Kalesi, Kapalıçarşı ve şehrin simgelerinden biri olan Alaca Kümbet AGÜ Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burak Asiliskender’den dinlenecek.

16 yıldır farklı kentlerde farklı temalarla gerçekleşen Yaz Okulu, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden mimarlık bölümünde 3. sınıfı bitirmiş öğrencileri bir araya getiriyor. 17’incisi, 17-27 Temmuz arasında Abdullah Gül Üniversitesi Kayseri Kampüsün’de yapılacak. 27 Temmuz’da düzenlenecek sergi açılışı ve sertifika töreninin ardından Yaz Okulu sona erecek.

21 Mayıs 2018 Pazartesi günü açılacak olan 17. BETONART Mimarlık Yaz Okulu başvuruları, 28 Mayıs 2018 Pazartesi günü saat 18.00’e kadar devam edecek.

Başvuru formuna ulaşmak için: bit.ly/2ICUItp

Süreci BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun blog sayfası ile Facebook ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.