“Kesişme”

2012 Betonart Yaz Okulu’nun küratörlüğünü yapan Burcu Serdar Köknar ile Saitali Köknar “Kesişme” için  şöyle diyorlar:
“‘Kesişme’ birkaç durumun, birkaç kişinin, birkaç noktanın bir araya geliş hallerinden oluşabilir. Bu hal içerisinde sınırlar bulanıklaşıyor ve çoğu zaman bir kamusal alanda üst üste düşüyor. Atölyeye konu olan kesişmenin gerçekleşeceği yer olarak üniversite kampüsü içerisindeki hareketlerin kesişip açığa çıktığı ve betonun imkanları ile katılımcılar tarafından yeniden üretilecek bir kamusal mekan seçildi. Atölye süresince kamusal mekanda var olan ve olası izler keşfedilip beton ile belgelenecek. Yer, beton ile yeniden üretilirken, betonun yaratacağı olanaklar içerisinde başkalaşan yeni durumunun katmanları sorgulanacak.  Kampüsteki kesişmelerin izlerini açığa çıkarıp betonla şekillendirilen yeni mekan belki de olası yeni kesişmelerin önünü açacak…”

1. GÜN

Isparta’ya sabah saatlerinde ulaşan öğrenciler, kalacakları misafirhane olan Süleyman Demirel Üniversitesi Çiftçi Eğitim Merkezi’ne yerleşmelerinin ardından Batı Kampüs yemekhanesinde ilk yemeklerini yediler ve Mimarlık Fakültesi stüdyosunda gerçekleştirilen açılışa katıldılar. Açılışta Betonart Mimarlık Yaz Okulunun koordinatörlüğünü yürüten TÇMB Kurumsal İletişim Sorumlusu Handan Kırımtay, 11. yılını kutlayan Betonart Yaz Okulu hakkında genel bilgilendirme yaptı. Ardından küratör İstanbul Teknik Üniversitesi Öğr.Gör. Doç.Dr. Sait Ali Köknar ve Burcu Serdar Köknar 9 gün gibi sürede tamamlanacak olan yaz okulunda uygulanacak olan Süleyman Demirel Üniversitesi Batı Kampüsü’ndeki kamusal alan tasarımı ile ilgili çalışma sürecine ilişkin bilgi verdiler. Öğrenciler rölöve, görsel belgeleme ve kampüs içi analiz olmak üzere üç çalışma grubuna ayrıldılar. Daha sonra bu üç grup çalışma alanına dağılarak saha çalışmasına başladılar. Bu esnada çalışma alanında uygulamaya yönelik hafriyatlar yapıldı, Göltaş Çimento Fabrikasından gelen ağaç sökme makinası ile sahada bulunan köknar ağacı doğu kampüsündeki tıp fakültesinin acil girişine nakledildi ve dikildi. Ardından öğrenci gruplarının yaptığı bu çalışmalar ve tasarım süreci üzerinde konuşmak amacıyla mimarlık fakültesi stüdyosunda toplanıldı. Öğrenciler, burada verilen tasarım kararlarından ardından Göltaş Fabrikası’na giderek akşam yemeklerini yediler. Akşam saatlerinde kalacakları misafirhaneye dönen öğrenciler, gündüz çalışmalarını toparlamak üzere tekrar çalışmaya koyuldular. Gece 22.30’da toplanan grup genel olarak çalışmalarını değerlendirdiler ve Burcu ve Sait Ali Köknar’ın sunumunu izlediler. Yolculuklarının ve günün yorgunluğunu taşıyan öğrenciler geç saatlerde odalarına ayrıldılar.
 

2. GÜN

1. gün yarım kalan rölöve ölçümleri tamamlandıktan sonra, yine ilk gün yapılan kampüs içi analizler doğrultusunda tasarım sürecine başlanıldı. Öğrenciler, her biri belirli kriterlere sahip olan dört tasarım grubuna ayrıldılar. 1. Grup; alana neden gidilmeli, kentle ilişki nasıl kurulmalı, mevcut gridal yapıya nasıl bir gönderme yapılmalı gibi soruların cevaplarını arayan bir tasarım yaklaşımı içinde oldu. 2. Grup; belirli röper noktalarından çıkan ışınlar arasında dolu boş dengesi yaratarak kentsel bir plastikle yeni bir referans alanı oluşturmayı hedefledi. 3. Grup; çalışma alanın sahip olduğu fiziksel potansiyellerden biri olan şevi kullanıp aynı zamanda da alana girişte belirgin olan aksı da temel alan bir tasarımı amaçladı. 4. Grup; belirli mekânlardan ışınlar geçirmek ve farklı açılardan manzaraya yönelmeyi sağlamanın yanı sıra mevcut peyzajda bulunan sekizgen formun etrafında teğet çalışan elamanlarla bu yaklaşımlarını destekleme fikrini savundu. Saat 17.00 da bu dört grup yaptıkları tasarımları Beteonart Yaz Okulu moderatörlerinden oluşan bir jüriye sundular. Jüriye yapılan sunumdan sonra akşam yemeklerini yemek için okuldan ayrılan öğrenciler, saat 20.00’ da tasarım kararlarının verilecek olduğu jüri için tekrar toplandı. Bu jüride moderatörler, bir önceki sunumlardan yaptıkları çıkarımlarla, sonuç ürün olacak tasarım için belirledikleri temel kriterleri öğrencilere sundular. Bu toplantıdan sonra birleşen gruplar tasarımlarını saat 04.00 civarında tamamladılar ve Betonart Yaz Okulu’nun ikinci günü böylece sona erdi.

3. GÜN

Süleyman Demirel Üniversitesi Çiftçi Eğitim Merkezi’nde kahvaltılarını yapan öğrenciler sabah saatlerine doğru bitirmiş oldukları tasarımlarını alanda etüt etmek üzere Batı Kampüsü’ ne yola çıktılar. Arazi üzerindeki bu çalışmadan sonra Mimarlık Fakültesi Stüdyosuna gelerek Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’na yapacakları proje sunumu için hazırlanmaya başladılar. Tasarladıkları oturma, dinlenme ve seyir lemanlarından oluşan kamusal açık alan projesinin 1/100 ve 1/20 ölçekteki maketlerini yaparlarken bir diğer yandan da ana fikir ve çizim paftalarını hazırladılar. Saat 17.00 sularında Beteonart Yaz Okulu moderatörlerinden oluşan jüriye yapılan ön sunum sonucunda tasarımda değişikliklere karar verildi. Bu sunumdan sonra akşam yemeğini yemek için üniversiteden ayrılan grup, yemeğin ardından misafir oldukları Süleyman Demirel Üniversitesi Çiftçi Eğitim Merkezine döndüler. Jüri sonrasında alınan, alanda bulunan zemin döşemesine müdahale etme kararını tasarımlarına aktaran öğrenciler projelerini sabah 6.00 sularında bitirerek, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlük’üne yapacakları sunum için hazırlıklarını tamamladılar.

4. GÜN

Bir gün önce geç saatlerde biten proje çalışması, sabahın erken saatlerinde SDÜ Rektörlüğüne sunulmak üzere Çiftçi Eğitim Merkezinden Rektörlüğe gelindi. Burada yapılan sunumda alınan olumlu tepkilerin ardından arazi üzerindeki çalışmalar için Rektörlükten ayrılan öğrenciler, tulumları giyip sahada çalışmaya başladılar. Öğle saatlerinde batı kampüs yemekhanesinde yemeklerini yedikten sonra çalışmalarına devam ederken, zeminde bulunan döşemenin kaldırıldığı sırada alttan çıkan 15 cm beton kaplama projede değişiklikler yapılmasına neden oldu. Bir yandan projeye ilişkin değişiklikler yapılırken bir yandan da proje alanı inşaatın başlaması için uygun hale getirildi. Getirilen hilti ile sekizgen mevcut peyzaj parapet duvarları yıkıldı. Tuğla döşemeler söküldü ve römorklara yüklendi.


Bu esnada alan beton seviyesine kadar küreklerle temizlendi. Aplikasyon için hazırlıklar yapıldı. Bu çalışmaların ardından akşam yemeklerini yemek için üniversiteden ayrılan grup, çimento fabrikasındaki akşam yemeğinin ardından İslamköy’e kent gezisine gittiler. Burada geçirdikleri güzel vaktin ardından misafir oldukları Çiftçi Eğitim Merkezine dönen grup 4. Günün sonuna gelmiş oldu.

5. GÜN

Sabah erken saatlerinde Çiftçi Eğitim Merkezinde yapılan sabah kahvaltısından sonra (Üniversitede yapılan KPSS sınavından dolayı çalışmalarda kısıtlama olacağı için) araziye gitmeyen grup kent gezisine katıldı. Saat 9:00 sularında otobüs ile yola çıkan öğrencilerin ilk durağı Deregümü köyündeki seralardı. Buradaki seralardan dalından salatalık yedikten sonra tekrar yola koyulan grup Kayı köyüne ait bir yaylaya ulaştılar. Burada ev sahibi Hasan Bey’in sayesinde kiraz ve vişne ağaçlarından meyvalar yiyen grup ardırdan yine Hasan Bey ve ailesinin Betonart Grubu için özel hazırladığı yöresel Kabine yemeğinin tadına baktılar. Burada yenilen ve güzel vakit geçiren Betonart Grubu, kente dönüş için yola çıktılar. Kente ulaştıklarında üniversiteye yakın bir noktada hep beraber bir kafede oturup bir şeyler içip, dinlendikten sonra kampüse dönüp çalışmalarına başladılar. Kalıpların kurulması için çalışmalara başlayan grup gelen ustalara kalıp uygulamasını anlatmak için hazırladıkları her bir elamanın aplikasyon çizimini ve maketini hazırladır. Geç saatlere kadar çalışan grubun 5. günü bu şekilde sona ermiş oldu.

6. GÜN

Sabah 8.00 da güne başlayan grup Çiftçi Eğitim Merkezi’nde kahvaltı yaptıktan sonra 10.30 da Süleyman Demirel Üniversitesi Konuk Evi’ne gittiler. Burada biraz dinlendikten sonra kısa bir kent merkezi gezisi yapıldı. Kent gezisinin ardından Konuk Evine dönen grup saat 12.00 – 13.00 arasında burada öğle yemeklerini yediler. Yemeğin ardından yola çıkan Betonart Grubu Çiftçi Eğitim Merkezine döndüler. Misafirhanede düzenlenen toplantı ile öğrencilerin şantiyedeki saha görevleri belirlenip, gruplara ayrıldılar. Şantiye alanına geçen gruplar çalışmalarına başladılar. Projenin merkezinde yer alan aksın bulunduğu bölgede aplikasyon ve kazı yapıldı. Ardından oturma birimlerinin aplikasyonları yapıldı ve kalıpları çakıldı. Gece 22.30’a kadar çalışan ekibin 6. Günü bu şekilde sona erdi.

7. GÜN

Sabah erken saatlerde uyanan öğrenciler, Çiftçi Eğitim Merkezi’nde yaptıkları kahvaltının ardından inşaat alanına geçtiler. Çalışmalarına başlayan gruplar, kazıların yapılmasına ve kalıpların çakılmasına devam ettiler. Bütün oturma elemanlarının donatılarının yerleştirilmesi için önce blokajlar yapıldı ve ardından donatılar yerleştirildi. Sonra mevcutta bulunan havuzun duvarları kırıldı. Kırma işleminden çıkan molozlar ve toprak römorklara taşındı, yerlerine çakıl dökülerek beton dökülmeye hazır hale getirildi. Daha sonra oturma elemanlarının ahşap yüzeyleri tasarlandı, metrajlar hesaplandı ve siparişler verildi. Kalıplara takviyeler yapıldıktan sonra beton dökümüne başlandı ve betonlar mastarlandı. Bu esnada zeminden sökülen çimler, kurumamaları için sulandı ve tekrar kullanıma hazır hale getirildi. Betonart grubunun 7. Günü saat 23.30 sularında sona erdi.

8. GÜN

Sabah erken saatlerde güne başlayan Betonart Ekibi çalışma alanına gelerek çalışmalarına başladılar. Eksik olan kalıpların çakılması, donatıların yerleştirilmesi ve beton dökümü işlemlerinin ardından bitkilendirme yapılacak alanların toprakları döküldü. Yol aksı üzerinde eksik kalan bölümlerin aplikasyonları ve blokajları yapıldı. Daha sonra kalıplar çakılıp beton döküldü ve beton üzerine yaprak baskısı yapıldı. Kalıpları sökülmüş olan oturma birimlerinin üzerine beton kürü uygulandı. Giriş bölümde bitkilendirilecek alanda bulan beton iş makinası ile kırıldı. Göltaş’ da yenen akşam yemeğinin ardından kalıplar sökülüp beton üzerine raspalama yapıldı ve oturma elemanlarının üzerine ahşap elemanlar monte edildi. Geç saatlerde çalışmalarını tamamlayan ekip misafir oldukları çiftçi eğitim merkezine geri döndüler.

9. GÜN

Çiftçi Eğitim merkezinde yapılan kahvaltının ardından alana gelen grup bir önceki gün betonu dökülen birimlerin kalıplarını sökerek çalışmalarına başladılar. Raspalama işine devam edilirken bir diğer yandan bordürler yerleştirildi. Çevre düzenlemesi ve temizliğine devam edildi. Yol aksını çevresinde bulanan bölümlere mıcır döküldü ve preslendi. Beton dökümü için sökülen çimler bitkilendirme yapılacak bölümlere yerleştirildi. Yol aksı için dökülen beton üzerinde beton kesme makinesi ile yalancı derz uygulaması yapıldı. Oturma birimlerinin üzerine yerleştirilen ahşap elemanlar renklendirilerek cilalandı. Bitki seçimi yapıldı ve seralardan getirilen çiçek ve sarmaşıklar peyzaj düzenlemesine uygun bir şekilde ekildi. Bitkilerin sulanması esnasında girişe bordürlerden oluşan bir yürüme alanı yapıldı. Saat 18.30 da çalışmalarını bitiren grup akşam yemeklerini yiyecekleri Park Suare’ ye yola çıktılar. Burada yenilen yemek ve eğlencenin ardından Çiftçi Eğitim merkezine dönen grubun son çalışma günü böylece sona erdi.

10. GÜN

Sabah 9.30’ da proje alanına gelen ekip son hazırlıklarını yaptı. Saat 10.00’da Göltaş Göller Bölgesi Çimento San. Ve Tic. A.Ş. Finansman Müdürü Sertaç Bora Özyurt ve Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Ziya Gençel tarafından alanın açılışı yapıldı. Proje alnında yapılan gezintinin ardından ekipte yer alan moderatör, küratör ve öğrencilere sertifikaları verildi. Yapılan ikram sonrası fotoğraf çekimi gerçekleştirildi ve 2012 Betonart Grubu uğurlandı.

Küratörler

Saitali   KÖKNAR
Burcu   KÖKNAR
 

Moderatörler

İlker ÖZDEL
Gökçen AKGÜN ÖZKAYA
Ferhan YALÇIN
Emrullah EROL
           

Yardımcı Moderatör   

Alp TAMTABAK
           

Atölye Koordinatörü   

Handan KIRIMTAY
           

Atölye Koordinatörü Yardımcısı         

Gizem  BUZACI
           

Film Ekibi       

Kaan KUTLU
Hüseyin ÖZCAN
Murat BOZKUŞ
           

Destekleyenler

Göltaş Göller Bölgesi Çimento Fabrikası
Süleyman Demirel Üniversitesi
Arkitera
TAG Platform
İdea Yapı Kimyasalları
 

Katılanlar

Ahmet  Türel I Karadeniz Teknik Üniversitesi
Mustafa Mert Aytekin I Selçuk Üniversitesi
Anıl Taşdemir   I Kocaeli Üniversitesi
Ece Akaroğlu I Hacettepe Üniversitesi
Ekin Gamze Yöney I Balıkesir Üniversitesi
Ezgi Özay I Süleyman Demirel Üniversitesi
Fazilet  Çoban I  Süleyman Demirel Üniversitesi
Feride Tuğçe Mamati   I Maltepe Üniversitesi
Ogan Uçar I Bahçeşehir Üniversitesi
Gökçe  Durmaz I İstanbul Teknik Üniversitesi
Ergün Gürkaynak I Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Ceren Bayrak I Osmangazi Üniversitesi
Mehmet Karadeniz I Çukurova Üniversitesi
Elif Sinem Beyribey I Gazi Üniversitesi
Hacer Bozkurt I Kocaeli Üniversitesi
Hüseyin Çifel I Trakya Üniversitesi
Server Zafer Masalcı I Dokuz Eylül Üniversitesi