Küratörlüğünü PAB Mimari Tasarım; Pınar Gökbayrak, Ali Eray ve Burçin Yıldırım’ın yapacağı 2017 BETONART Mimarlık Yaz Okulu, Bursa Çimento’nun desteğiyle 20-29 Temmuz tarihleri arasında Bursa’da gerçekleşecek. “Bir şans daha ver!” temalı yaz okulunun sürecini buradan ve facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

"Bir şans daha ver!"  temasını küratörler şu şekilde şekilde açıklıyor; 

Çağımızın en büyük sorunlarından birinin hızlı ve ölçüsüz tüketim olduğunu söylemek mümkün. Satın alınan ürünler miadını artık çok daha kısa sürede dolduruyor, “moda”ları göz açıp kapayıncaya dek geçiyor ve bu durum bizleri pek fazla düşünmeden yenilerini almaya, üretim-tüketim döngüsünün bir parçası olmaya itiyor. Bu döngünün sonucu ise denizleri ve ormanlık arazileri doldurmaya başlayan atık yığınları.

 

Döngüyü kırmanın bir yolu da miadı dolan ürünlerimize bir şans daha vermek ve onların daha uzun ömürlü kullanılmalarını sağlamak, bozulanları onarmak (tamir - repair), kullanım sürecinin sonuna geldiğini düşündüğümüz eşyaları küçük müdahalelerle yeni işlevler için değerlendirmek (ileriye dönüşüm – upcycle) gibi yöntemler olabilir mi?

 

Bu atölye çalışmasının hedefi betonun kolay şekil alma, akışkanlık, dayanıklılık, farklı malzemelerle bir araya gelebilme, farklı doku ve renklerle çeşitlenebilme gibi özelliklerinden faydalanarak sahip olduğumuz ürünlere bir şans daha vermek, betonu tamamlayıcı ya da iyileştirici bir malzeme olarak kullanarak atık eşyalarımızı tamir etmek ya da ileriye dönüşüm anlayışıyla yenileyerek üretim-tüketim ilişkilerini tekrar sorgulamak olarak tanımlanabilir.


Organizasyon

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği(TÇMB)

Küratör 

PAB;  

Pınar Gökbayrak 

Ali Eray

Burçin Yıldırım

Koordinatör 

Ferhan Yalçın

Koordinatör Yardımcısı

Gizem Buzacı

Moderatörler

H. Furkan Balcı

Cansu Cürgen

Cemal Çobanoğlu 

Avşar Gürpınar 

Demet Mutman 

Onaranlar Kulübü

İletişim

Binat İletişim ve Danışmanlık